3 D OpenTeam Sorting
3DOTS call (985)516-7507
**For 2020, you must ride 1 show to qualify for Finals.**

$25 a ride

10 ride limit

Show Results


CONGRATULATIONS TO ALL OUR WINNERS

January 25, 2020    Carthage, MS

Youth Ranch Sorting Winners

1D 1ST: Kaden Deason, Brooke Mitchell

2D 2ND: Taylor Landon, Brooke Mitchell

Traditional Ranch Sorting Winners

1D 1ST: Chad Morrow, Marco Patrick

1D 2ND: Lavonne Stringer, Jace Clayton

2D 1ST: Nadine Kirk, Candy Crain

2D 2ND: Troy Crain, Billy Adcock

3D 1ST: Nadine Kirk, Jace Clayton

3D 2ND: Chad Morrow, James Dunn

3 Man 2 Gate Sorting Winners

1D 1ST: Dustin Johnson, Chad Mitchell, Brooke Mitchell

1D 2ND: Van Clayton, Kelli Clayton, Dustin Johnson

1D 3RD: Jake Baker, Hannah Lorick, Erin Baker

2D 1ST: Klaire KRaemer, Jace Clayton, Kelli Clayton

2D 2ND: Dana Woodward, Elmer Woodward, Steven Anderson

2D 3RD: Clancy Cleveland, Kim Jayroe, Trace Taylor

3D 1ST: Elmer Woodward, Scooter Madison, Beth Moore

3D 2ND: James Dunn, Kelli Clayton, Jace Clayton

3D 3RD: Dana Woodward, Elmer Woodward, Kit Chestnut

Masters Ranch Sorting Winners:

1D 1ST: Kevin Chunn, Lavonne Stringer

2D 1ST: Bobby Atwood, Ron Dufour

Ranch Sorting Winners: 

1D 1ST: Dustin Johnson, Chad Mitchell

1D 2ND: Klaire Kraemer, Brent Boyd 

1D 3RD: Steven Anderson, Beth Moore 

2D 1ST: Trace Taylor, Ricky Thaggard 

2D 2ND: Jeffrey Barnes, Blake Chiasson

2D 3RD: Steven Anderson, James Dunn 

3D 1ST: Mitchell Elliot, Tracey Senkbeil

3D 2ND: Trace Taylor, Beth Moore 

3D 3RD: Donny Kraemer, Trace Taylor 

 


February 15, 2020    Carthage, MS

3 Man 2 Gate Sorting Winners:

1D 1ST: Elmer Woodward, Dana Woodward, Dustin Johnson

1D 2ND: Elmer Woodward, Dana Woodward, Steven Anderson

2D 1ST: Chad Mitchell, Dustin Johnson, Bobby Atwood

2D 2ND: Steven Anderson, Troy Crain (for Trace Taylor), Payton Anderson

3D 1ST: Van Clayton, Kelli Clayton, Ron Dufour

3D 2ND: Billy Adcock, Henry Gibbs, Bentley Hamilton

Youth Ranch Sorting Winners:

1D 1ST: Henry Gibbs, Brianna Clack

2D 1ST: Henry Gibbs, Kinley Campbell

Masters Ranch Sorting Winners

1D 1ST: Van Clayton, Elmer Woodward

2D 1ST: Ron Dufour, Neal Chestnut

Traditional Ranch Sorting Winners:

1D 1ST: Dustin Johnson, Kelli Clayton

1D 2ND: Chad Morrow, Dustin Johnson

2D 1ST: Dustin Johnson, Vicki Ganann

2D 2ND: Chad Morrow, Mary Ladnier

3D 1ST: Kayla Madison, Michael Kennedy

3D 2ND: Van Clayton, Troy Crain

Ranch Sorting Winners:

1D 1ST: Chad Mitchell, Dustin Johnson

1D 2ND: Cody King, Van Clayton

2D 1ST: Maddy Anderson, Steven Anderson

2D 2ND: Cody King, Steven Anderson

                                    


March 21, 2020   Brookhaven, MS

Postponed Due to COVID - 19

Everyone Stay Safe, See You All Soon!

Monitor 3DOTS Facebook Page for Updates

 


April 25, 2020    Bogalusa, LA

Postponed Due to COVID-19

Everyone Stay Safe, See You All Soon!

Monitor 3DOTS Facebook Page for Updates

 


May 30, 2020      Rayville, LA 

Youth Ranch Sorting Winners: 

1D 1ST: Ava Burleigh, Henry Gibbs

2D 1ST: Kinley Cambell, Lane Terrebonne 

3 Man 2 Gate Winners: 

1D 1ST: Brent Boyd, Scooter Madison, Chris Sullivan

1D 2ND: Clancy Cleveland, Kim Jayroe, Klaire Kraemer 

2D 1ST: Troy Crain, Chad Campbell, Henry Gibbs

2D 2ND: Steven Anderson, Trace Taylor, Clancy Cleveland 

3D 1ST: Chad Campbell, Brent Boyd, Klaire Kraemer 

3D 2ND: Clancy Cleveland, Jerry Cleveland, Kim Jayroe 

Traditional Stockman Winners:

1D 1ST: Vicki Gannan, Chad WIlliams 

1D 2ND: Dana Woodard, Cory Tabb 

2D 1ST: Scooter Madison, Shameka Boyd 

2D 2ND: Vicki Gannan, Riley Williams 

Ranch Sorting Winners: 

1D 1ST: Clancy Cleveland, Troy Crain

1D 2ND: Klaire Kraemer, Chris Sullivan 

2D 2ND: Trace Taylor, Tara Wilson

3D 1ST: Klaire Kraemer, Troy Crain

3D 2ND: Charlene Sullivan, Austin Burlew


June 13, 2020     Vancleave, MS 

Youth Ranch Sorting Winners:

1D 1ST: Presley Crain, Maddy Anderson

1D 2ND: Maddy Anderson, Presley Crain 

3 Man 2 Gate Winners:

1D 1ST: Steven Anderson, Trace Taylor, Kim Jayroe 

1D 2ND: Lisa Diez, Jerry Cleveland, Clancy Cleveland 

2D 1ST: Lisa Diez, Sara Harr, Lavonne Stringer 

2D 2ND: Clancy Cleveland, Trace Taylor, Kim Jayroe 

Ranch Sorting Winners:

1D 1ST: Troy Crain, Tace Taylor

1D 2ND: Troy Crain, Jeffrey Barnes 

2D 1ST: Blake Chiasson, Walter Tedesco 

2D 2ND: Candy Crain, Troy Crain 

3D 1ST: Kim Jayroe, Payton Anderson

3D 2ND: Candy Crain, Trace Taylor 

Traditional Sorting Winners:

1D ST: Troy Crain, Lavonne Stringer

1D 2ND: Vicki Gannan, LAvonne Stringer 

2D 1ST: Walter Tedesco, Mary Ladnier 

2D 2ND: Todd Sibley, Lavonne Stringer 

 


June 27, 2020     Leakesville, MS

3 Man 2 Gate Winners:

1D 1ST: Steven Anderson, Clancy Cleveland, Kim Jayroe 

2D 2ND: Trace Taylor, Clancy Cleveland, Kim Jayroe 

2D 1ST: Vicki Walker, Darra Lewis, Jeremy Barbour

2D 2ND: Klaire Kraemer, Troy Crain, Blake Chiasson 

Traditional Stockman Winners: 

1D 1ST: Nadine Kirk, Scooter Madison

1D 2ND: Troy Crain, Sara Harr

2D 1ST: Scooter Madison, Kayla Madison

2D 2ND: Kayla Madison, Shameka Boyd 

Youth Ranch Sorting Winners: 

1D 1ST: Presley Crain, Aly Mayhall

2D 1ST: Aly Mayhall, Klaire Kraemer 

Ranch Sorting Winners:

1D 1ST: Clancy Cleveland, Trace Taylor 

1D 2ND: Candy Crain, Steven Anderson

2D 1ST: Danetta Comeaux, Blake Chiasson

2D 2ND: Steven Anderson, Maddy Anderson

3D 1ST: Travis Terrebone, Leslie Terrebone 

3D 2ND: Travis Terrebone, Ryleigh Terrebone 

 


July 25, 2020   Amite, La 

Traditional Stockman Winners:

1D 1ST: Bill Mayfield, Blake Chiasson

1D 2ND: Tammie Robillard, Troy Crain 

2D 1ST: Troy Crain, EB Thompson

2D 2ND: EB Thompson, Chad Campbell 

Youth Ranch Sorting Winners:

1D 1ST: Klaire Kraemer, Kinley Campbell

2D 1ST: Lane Terrebonne, Ryleigh Terrebonne 

Ranch Sorting Winners:

1D 1ST: Jeffrey Barnes, Clancy Cleveland

1D 2ND: Chad Campbell, Jeffrey Barnes 

1D 3RD: Clancy Cleveland, Trace Taylor 

2D 1ST: Clancy Cleveland, Charlie Richardson 

2D 2ND: Steven Anderson, Trace Taylor 

2D 3RD: Candy Crain, Troy Crain 

3D 1ST: Steven Anderson, Candy Anderson

3D 2ND: Klaire Kraemer, Blake Chiasson

3D 3RD: Roddy Fashenstock, Aubrey Cooper 

3 Man 2 Gate Sorting Winners: 

1D 1ST: Klaire Kraemer, Trace Taylor, Troy Crain

1D 2ND: Trace Taylor, Clancy Cleveland, Kim Jayroe

2D 1ST: Klaire Kraemer, Blake Chiasson, Charlie Richardson

2D 2ND: Charlie Richardson, Tara Wilson, Troy Crain

3D 1ST: Kim Jayroe, Tara Wilson, Tammie Robillard 

3D 2ND: Steven Anderson, Clancy Cleveland, Jerry Cleveland  

                    


August 29, 2020   Bogalusa, La

Traditional Sorting Winners:

1D 1ST: Tammie Robillard, Troy Crain

1D 2ND: Elmer Woodard, Ashley Barbour

2D 1ST: Ron Dufour, Walter Tedesco

2D 2ND: Justin Martin, Tammie Robillard

3D 1ST: Mary Ladnier, Todd Sibley

3D 2ND: Ron Dufour, Blake Chiasson 

Ranch Sorting Winners:

1D 1ST: Steven Anderson, Jeffrey Barnes 

1D 2ND: Chad Morrow, Dana Woodard 

1D 3RD: James Riley, Troy Crain

2D 1ST: Trace Taylor, Beth Moore

2D 2ND: Brent Boyd, Elmer Woodard

2D 3RD: Elmer Woodard, Beth Moore 

3D 1ST: Steven Anderson, Troy Crain 

3D 2ND: Trace Taylor, Troy Crain

3D 3RD: Todd Sibley, Jill Besetti 

Youth Ranch Sorting Winners: 

1D 1ST: Jayden, Keene, Presley Crain

2D 1ST: Jayden Keene, Maddy Anderson 

                                                


September 12, 2020

Ranch Sorting Winners:

1D 1st: Klaire Kreamer, Blake Chiasson

1D 2nd: Troy Crain, Candy Crain

1D 3rd: Trace Taylor, Candy Anderson

2D 1st: Clancy Cleveland, Kim Jayroe

2D 2nd:  Kim Jayroe, Steven Anderson

2D 3rd: Klaire Kreamer, Chad Campbell

3D 1st: Brock Adams, Candy Crain

3D 2nd: Brock Adams, Todd Sibley

3D 3rd: Brent Boyd, Todd Sibley

Youth Winners:

1D: Sloane Vegas, Brianna Clack

2D:  Kinley Campbell, Brianna Clack

3 Man 2 Gate Winners:

1D 1st: Blake Chiasson, Scot Wilson, Tara Wilson

1D 2nd: Steven Anderson, Clancy Cleveland, Trace Taylor

2D 1st:  Steven Anderson, Trace Taylor, Troy Crain

2D 2nd:  Chad Campbell, Scot Wilson, Tara Wilson

Traditional Stockman Class Winners:

1D 1st: Lavonne Stringer, Blake Chiasson

1D 2nd: Candy Crain, Kelli Clayton

2D 1st:  Dawn Chiasson, Lavonne Stringer

2D 2nd: Ashley Barbour, Blake Chiasson

3D 1st: Nadine Kirk, Kelli Clayton

3D 2nd:  Lance Reynolds, Dawn Chiasson


October 3, 2020   Bogalusa, LA

3 Man 2 Gate Class

1D 1st: James Riley, Steven Anderson, Scot Wilson

1D 2nd:  Clancy Cleveland, Trace Taylor, Troy Crain

2D 1st:  Steven Anderson, Clancy Cleveland, Kim Jayroe

2D 2nd: Clancy Cleveland, Danny Menge, Henry Gibbs

3D 1st: Steven Anderson, Clancy Cleveland, Jerry Cleveland

3D 1D:  Klaire Kreamer, Scot Wilson, Troy Crain

Traditional Stockman Class

1D 1st: Ron Dufour, Blake Chiasson

1D 2nd:  Jill Bessetti, Tammie Robillard

2D 1st: Troy Crain, Cory Tabb

2D 2nd:  Blake and Dawn Chiasson

3D 1st:  Jonathon Hauptman, Henry Gibbs

3D 2nd:  Jonathon Hauptman, Marlee Bessetti

Youth Class

1D Presley Crain and Maddy Anderson

2D Henry Gibbs and Jayden Keene

Ranch Sorting

1D 1st: Steven Anderson, Jeffrey Barnes

1D 2nd:  Brock Adams, Blake Chiasson

2D 1st:  Klaire Kreamer, Jeffrey Barnes

2D 2nd:  Trace Taylor, Candy Anderson

3D 1st:  Brent Boyd, Troy Crain

3D 2nd: Maddy Anderson, Steven Anderson